Kadulja kao lijek: koja su ljekovita svojstva kadulje

Od | 18 veljače, 2015

Kadulja je ljekovita biljka poznata i pod nazivom žalfija. Nekad se koristila kao lijek za gotovo svaku bolest te je zbog toga stekla status svete biljke.

Raste u kamenjarima i priobalnim područjima u niskim grmovima. Prepoznat ćete ju po baršunastim listovima koji su prekriveni gustim dlačicama, ljubičastim cvjetovima te po intenzivnom mirisu. Osjetljiva je na hladnoću i previše vlage pa zbog toga rijetko raste na sjevernom području, ali se može uzgajati u vrtu ili u kući kao lončanica.

Kadulja sadrži vitamin A, vitamine iz skupine B-kompleksa, vitamin C, kalij, kalcij i natrij. Ima antivirusno, antibakterijsko i antifungicidno djelovanje što je čini vrlo vrijednom biljkom u borbi protiv raznih virusa, upala, bakterija i gljivica.

Kadulja – prirodan lijek za upalu grla

Kadulja je prirodno sredstvo za čišćenje krvi i cijelog organizma. Izbacuje sluz iz tijela, poboljšava cirkulaciju te jača krvožilni sustav. Preporučuje se osobama koje mnogo uče te starijim ljudima jer poboljšava pamćenje i može spriječiti nastanak Alzheimerove bolesti. Odličan je prirodni lijek za jake prehlade s grloboljom jer liječi kašalj i upalu grla, snižava temperaturu te potiče izbacivanje sluzi iz organizma. Prirodan je regulator znojenja pa je odlično rješenje za ljude koji imaju problema s pretjeranim znojenjem. Jedna je od najboljih biljki za želudac i crijeva jer regulira njihov rad te poboljšava apetit.

Preporučuje se i dijabetičarima jer snižava razinu šećera u krvi. Veoma povoljno djeluje na ženske tegobe tako da regulira menstruaciju i sprečava probleme u menopauzi. Može se koristiti i za liječenje zubobolje tako da se list ove biljke stavi na bolno mjesto i drži dok bol ne nestane. U kozmetici je vrlo cijenjena kao prirodno sredstvo za potamnjivanje kose i prikrivanje sijedih vlasi.

Ljekoviti pripravci

Čaj – pripremite ljekovit čaj od kadulje tako da jednu žličicu ove biljke prelijete s 2,5 dcl vrele vode. Pustite da odstoji nekoliko minuta i nakon toga procijedite. U slučaju grlobolje i kašlja čaj zasladite s medom i dodajte malo limuna.

Oblozi – svježe izgnječene listove potrebno je staviti na lanenu krpu ili gazu. Obloge koristite za rane i čireve.

Tinktura – dvadeset grama usitnjenog lišća stavi se u decilitar 70-postotnog alkohola i drži na toplom mjestu mjesec dana. Nakon toga se procijedi i spremi u odgovarajuću bočicu. Uzima se tri puta na dan po par kapi u vodi ili čaju.